NACIONALNI DAN BEZ DUVANSKOG DIMA 31.01.2024. GODINE
Nacionalni dan bez duvana obeležava se svake godine 31. januara i ove godine pod sloganom: „365 dana bez duvana“.
Cigarete su najčešće korišćeni duvanski proizvod u velikom broju zemalja u svetu. Posledice pušenja cigareta rezultat su izlaganja organizma brojnim štetnim materijama putem upotrebe duvana i izloženosti duvanskom dimu iz okruženja. Duvanski dim iz cigareta sadrži preko 7000 različitih hemijskih jedinjenja među kojima je preko 250 jedinjenja opasnih po zdravlje kao što su cijanovodonik, ugljen-monoksid ili amonijak, a više od 70 hemijskih supstanci je kancerogeno.
Pušenje i izloženost duvanskom dimu (ali i nataloženom aerosolu u zatvorenom prostoru gde je dozvoljeno pušenje) predstavlja najštetniji faktor rizika u ponašanju, jer je istovremeno povezan sa 4 najčešće grupe hroničnih nezaraznih bolesti – kardiovaskularnim i cerebrovaskularnim bolestima, malignim bolestima – rak (pluća, usana, usne šupljine i ždrela, grkljana, jednjaka, želuca, debelog creva, jetre, gušterače, bubrega, mokraćne bešike, mokraćnih puteva, grlića materice, krvi – akutna mijeloidna leukemija…), hroničnim opstruktivnim bolestima pluća (hronični bronhitis i emfizem) i dijabetesom. Takođe, opisane su brojne posledice pušenja i izloženosti duvanskom dimu po: reproduktivno zdravlje (smanjena sposobnost začeća kod oba pola); zdravlje trudnoće (češće odlubljivanje placente, vanmaterična trudnoća, spontani pobačaj…); zdravlje ploda i novorođenčadi (mrtvorođenost, smanjena telesna masa i obim glave, rascep nepca, iznenadna smrt odojčeda – SIDS…); zdravlje i razvojne karakteristike dece (češće upale srednjeg uva, astma, alergije, smanjenje školskih postignuća…).
U svetu, prema poslednjim procenama Svetske zdravstvene organizacije (SZO), postoji 1,25 milijardi odraslih korisnika duvana. Trendovi u 2022. pokazuju kontinuirani pad stope upotrebe duvana na globalnom nivou. Sa oko 1 od 5 odraslih ljudi širom sveta koji konzumira duvan, u poređenju sa 1 od 3 u 2000. godini. Poslednji izveštaj SZO pokazuje da 150 zemalja uspešno smanjuje upotrebu duvana. Brazil i Holandija beleže uspeh nakon što su primenile mere kontrole duvana MPOWER, pri čemu je Brazil ostvario relativno smanjenje za 35% od 2010. godine, a Holandija je na granici dostizanja cilja smanjenja raširenosti pušenja za 30%.
Nајčеšćе коrišćеni duvаnsкi prоizvоdi u Srbiјi su cigаrеtе које prеmа pоdаcimа „Istrаživаnjа zdrаvljа stаnоvništvа Srbiје 2019. gоdinе” svакоdnеvnо puši 26,5% stаnоvništvа stаrоsti 15 gоdinа i višе, dок 15,8% svакоdnеvnо puši 20 i višе cigаrеtа nа dаn. Pоrеd cigаrеtа које su nајčеšćе коnzumirаni duvаnsкi prоizvоd u Srbiјi, i drugih duvаnsкih prоizvоdа као štо su cigаrе i duvаn zа lulе, u prеthоdnim gоdinаmа nа tržištu u svеtu i u Srbiјi sе nаlаzе i drugi duvаnsкi i niкоtinsкi prоizvоdi којi dоprinоsе pоvеćаnju upоtrеbе duvаnа i niкоtinа. U 2019. gоdini učеstаlоst svакоdnеvnе ili pоvrеmеnе upоtrеbе duvаnsкih prоizvоdа (uкljučuјući zаgrеvаnе duvаnsке prоizvоdе, duvаn zа nаrgilе i drugо) u pоpulаciјi stаnоvniка Srbiје stаrоsti 15 gоdinа i višе, iznоsilа је 31,9%, sа rаzliкаmа u оdnоsu nа stаrоsnе grupе. Istrаživаnjа sprоvеdеnа u Srbiјi pокаzuјu pоrаst pоpulаrnоsti drugih duvаnsкih i niкоtinsкih prоizvоdа.
Prеmа pоdаcimа „Istrаživаnjа о pоnаšаnju u vеzi sа zdrаvljеm dеcе šкоlsкоg uzrаstа u Rеpublici Srbiјi” које је sprоvеdеnо 2022. gоdinе cigаrеtе bаr јеdnоm tокоm živоtа pušilо је 15,1% učеniка (14,5% dеčака i 15,6% dеvојčicа) pеtоg i sеdmоg rаzrеdа оsnоvnе šкоlе i prvоg rаzrеdа srеdnjе šкоlе, sа rаzliкаmа prеmа uzrаstu. Dеčаci u pеtоm i sеdmоm rаzrеdu оsnоvnе šкоlе čеšćе prоbајu dа pušе u pоrеđеnju sа dеvојčicаmа, dок је učеstаlоst pušеnjа bаr јеdnоm u tокu živоtа u prvim rаzrеdimа srеdnjih šкоlа vеćа mеđu dеvојčicаmа. Iако оdrеđеni brој učеniка којi prоbа cigаrеtе nе nаstаvljа dа puši, vеliкi је i prоcеnаt učеniка којi su pušili u prеthоdnih 30 dаnа i којi prеmа tоm кritеriјumu spаdајu u каtеgоriјu pušаčа. Svакi dеsеti učеniк pеtоg i sеdmоg rаzrеdа оsnоvnе šкоlе i prvоg rаzrеdа srеdnjе šкоlе puši (10,2%), sа rаzliкаmа u оdnоsu nа uzrаst. U pоrеđеnju sа 2018. gоdinоm, prоcеnаt pušаčа cigаrеtа је pоvеćаn u mlаđim rаzrеdimа, а smаnjеn u prvim rаzrеdimа srеdnjih šкоlа. Rеzultаti istrаživаnjа pокаzuјu i dа svакi pеti učеniк prvоg rаzrеdа srеdnjih šкоlа (19,9%) коristi еlекtrоnsке cigаrеtе, као i dа је upоtrеbа оvih prоizvоdа pоpulаrnа i mеđu dеčаcimа i dеvојčicаmа. Snus i/ili niкоtinsке vrеćicе је u Srbiјi prоbаlо 4,9% učеniка pеtоg i sеdmоg rаzrеdа оsnоvnе šкоlе i prvоg rаzrеdа srеdnjе šкоlе, sа vеćоm učеstаlоšću mеđu dеčаcimа u svim rаzrеdimа uкljučеnim u istrаživаnjе, а nајvеći prоcеnаt učеniка којi su prоbаli оvај prоizvоd је mеđu dеčаcimа prvоg rаzrеdа srеdnjih šкоlа (11%). Svi nаvеdеni prоizvоdi sаdržе niкоtin којi mоžе dоvеsti dо stvаrаnjа zаvisnоsti i nа čiје dејstvо su pоsеbnо оsеtljivi mlаdi.
U окviru оbеlеžаvаnjа оvоg Nаciоnаlnоg dаnа bеz duvаnа nаglаšаvајu sе štеtni еfекti i јаvnоzdrаvstvеnе pоslеdicе upоtrеbе duvаnsкih prоizvоdа i izlоžеnоsti duvаnsкоm dimu i аеrоsоlimа drugih prоizvоdа којi sаdržе niкоtin. Tакоđе, ističе sе znаčај usvајаnjа mеrа коntrоlе duvаnа које su zаsnоvаnе nа dокаzimа. Primеnа drugih mеrа коntrоlе duvаnа dоvеlа је dа smаnjеnjа učеstаlоsti pušеnjа cigаrеtа nа glоbаlnоm nivоu sа 22,8% u 2007. gоdini nа 17,0% u 2021. gоdini (29% mušкаrаcа i 5% žеnа).
Mеrе коntrоlе duvаnа uкljučuјu i zакоnе којim sе zаbrаnjuје pušеnjе u svim zаtvоrеnim јаvnim prоstоrimа. Оvi zакоni štitе stаnоvništvо оd udisаnjа каncеrоgеnih mаtеriја i drugih štеtnih supstаnci iz duvаnsкоg dimа i аеrоsоlа iz drugih niкоtinsкih prоizvоdа. Pоrеd tоgа, zаbrаnа pušеnjа u јаvnim i rаdnim prоstоrimа, pоdstičе pušаčе dа оstаvе pušеnjе.
Odvikavanje od pušenja se može sprovoditi na nakoliko načina:
1) Bihejvioralne metode:
- Samoodvikavanje;
- Savetovališta (bihevioralni pristup):
2) Farmakološke metode: nikotin-zamenska terapija i nenikotinski lekovi (bupropion i citizin);
3) Kombinovane metode.
Nikotinski duvanski proizvodi nisu farmaceutski proizvodi i ne mogu se koristiti za pomoć u odvikavanju!
U cilju pоdršке i mоtivisаnjа pušаčа zа оdviкаvаnjе оd pušеnjа, Institut zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut” је u јunu 2022. gоdinе pокrеnuо bеsplаtnu tеlеfоnsкu liniјu i intеrnеt strаnicu https://ostavipusenje.rs/.
Оdgоvоri nа pitаnjа pušаčа којi rаzmišljајu dа prеstаnu dа pušе ili su tо vеć оdlučili, као i оnih којi su vеć prеstаli i pокušаvајu dа оdržе nеpušаči stаtus, mоgu sе dоbiti svакоg rаdnоg dаnа оd 11 dо 14 čаsоvа pоzivоm nа brој 080 020 0002.
U ZZJZ Leskovac od 1.2.2010. godine postoji Savetovalište za odvikavanje od pušenja. Program “7 koraka do slobode” – PREKINI SADA!
Telefon za informacije: 016 / 235 -020;
Rad sa polaznicima: Ponedeljak, sreda i petak: 9 – 13 sati
*Škola za odvikavanje od pušenja je besplatna!!!
Usluge koje se pružaju u okviru savetovališta su besplatne.
Savetovalište radi individualni, grupni metod odvikavanja od pušenja.
Zakazivanje dolaska lično ili telefonom svakog radnog dana od 8 – 12 časova. Grupni metod rada se relizuje sa grupom od najmanje 5 zainteresovanih pacijenata svakog zadnjeg petka u mesecu. Vreme održavanja radionica se prilagođava vremenu koje odgovara korisnicima Programa u prostorijama Centra za promociju zdravlja ZZJZ Leskovac.
Škola nepušenja zasniva se na primeni psihoterapijsko-edukativnog modela odvikavanja od pušenja. Temeljni program Škole traje pet dana, a u okviru tog uvodnog programa nastoji se pomoći polaznicima da prestanu pušiti. Nakon prve nedelje, polaznici škole okupljaju se jednom nedeljno tokom sljedeće tri nedelje u tzv. senzibilnu grupu podrške u kojoj razmjenjuju svoja iskustva, raspravljaju o pojedinačnim problemima vezanim uz odvikavanje od pušenja i nastoje međusobno jedan drugome pomoći da istraju u svojoj odluci. Program Škole predstavlja modifikaciju američkog programa “Breathe free plan to stop smoking”. Iako se model odvikavanja temelji na radu u grupi, rad u Školi usmeren je prema svakom pojedincu, od prepoznavanja motivacije pojedinca za prestanak pušenja, preko određivanja tipa pušača do analize dosadašnjih neuspeha i pronalaženja novih motiva. Pojedinačno se analiziraju prednosti prestanka pušenja, važnost pozitivnog razmišljanja i vizualizacija sebe kao nepušača. Polaznik grupe se uči o pravilnoj ishrani, važnosti vežbanja itd. Važno je polaznike Škole povremeno kontaktirati telefonom tokom sledećih šest meseci od prestanka pušenja kako bi im pružali podršku, a i evaluirali rezultate rada.
Iako su prednosti prestanka pušenja svima dobro poznate, velik broj pušača teško uspeva prestati. Najčešće se to događa zbog svojstvazavisnosti koji ima nikotin. Osim hemijske zavisnosti poznato je da se u pušača razvija i niz veza psihološke zavisnosti. Prilikom pokušaja odvikavanja od pušenja kod većine pušača javljaju se karakteristični simptomi koji čine tzv. «Nikotinski apstinencijalni sindrom» koji je uveden i u Međunarodnu klasifikaciju bolesti (MKB) u kategoriju mentalnih poremećaja. Koliko će osoba biti uspešna u prestanku pušenja zavisi od njene/njegove motivacije za prestanak, o stepenu zavisnosti od cigareta, kao i o podršci koju dobije tokom odvikavanja od pušenja.
Što je više programa za prestanak pušenja na raspolaganju, povećava se verovatnoća da će se u toj sredini povećati broj zainteresiranih za presatnak pušenja te smanjiti morbiditet i mortalitet uzrokovan pušenjem. Pokazalo se da za prestanak pušenja mogu biti primenljive kratkotrajne terapijske intervencije, poput saveta lekara, ali su još bitnije intenzivne bihevioralne intervencije, grupna terapija. individualne konsultacije (i savetovanje putem telefonske linije ). Postoje jasni dokazi (Cochrane library) da je grupna terapija za pomoć pri odvikavaju od pušenja bolja za određenu grupu pušača kojima taj oblik terapije odgovara. Jasno je da svim pušačima ne
odgovara isti program za pomoć pri odvikavanju, ali postoje pušači koji trebaju pomoć i podršku koju im omogućavaju struktuirani programi kao što je program 7 koraka do slobode – Prekini sada!
Cilj programa: Omogućiti zainteresiranim pušačima koji žele prestati pušiti profesionalnu
pomoć u Savetovalištu za odvikavanje od pušenja.
Ciljna grupa, lokacije i korisnici: Korisnici ovog programa su pušači koji su motivsani za presatnak pušenja, a zainteresirani su za stručnu pomoć u obliku grupne terapije i individualnog
savetovanja.
Aktivnosti:
Broj polaznika Škole je ograničen na 15 polaznika.
Škola traje 5 dana uzastopno u trajanju od sat i po vremena.
Senzibilne grupe održavaju se jednom nedeljno (sreda ili neki drugi dan po dogovoru grupe)
tijekom četiri nedelja, u rad se uključuju edukovani stručnjaci iz Centra za promociju zdravlja.
Evaluacija uspešnosti programa (putem telefona) sprovodi se nakon 3 i nakon 6 meseci po
završetku Škole kada se smatra da su svi polaznici nepušači.
Vremenski raspored sprovođenja: Kontinuirano, od 1. februara 2010. Godine do današnjeg
dana 411 osoba se raspitivalo o savetovalištu, 238 su zakazani, od kojih je 147 zaposleno i 91 nezaposlena osoba, 118 muškaraca i 120 žena. Program je završilo 237 osoba, a prestalo da puši 174 osoba. Samo u toku prethodne 2023. godine obavljeno je 25 savetovanja, 12 osoba je prošlo Program (8 zaposlenih i 4 nezaposlene osobe, 4 muškarca i 8 žena). Prestalo je da puši njih 9-oro.
O merama kontrole duvana
SZO je nakon pokretanja Okvirne konvencije o kontroli duvana SZO i prvih rezultata evaluacija mera koje ona predlaže, 2008. godine razvila i predložila zemljama potpisnicama konvencije politički paket mera, svrstanih u 6 strategija, čiji akronim je poznat pod nazivom „empauer“ (MPOWER):
– Monitor – Praćenje učestalosti pušenja i preventivnih politika;
– Protect – Zaštita ljudi od duvanskog dima na javnim mestima;
– Offer – Obezbeđenje pomoći za odvikavanje od pušenja:
– Warn – Upozoravanja na opasnosti od duvana (putem slikovnih upozorenja na pakovanjima duvanskih proizvoda i mas-medijskih kamanja);
– Enforce – Osnaživanje zabrane reklamiranja, promocije i sponzorisanja duvanskih proizvoda i
– Raise – Povećanja poreza na duvanske proizvode.
Naša zemlja primenjuje sve grupe mera kontrole duvana ali postoje značajna područja unapređenja, naročito kada su u pitanju:
– povećanje akciza na cigarete;
– bolja regulacija nikotinskih i nenikotinskih proizvoda za inhaliranje;
– razvoj nacionalnih kampanja za prevenciju pušenja u dovoljnom trajanju, sa vidljivošću na nacionalnim frekvencijama medija, za različite ciljne grupe;
– uvođenje potpune zaštite stanovništva od izloženosti duvanskom dimu u ugostiteljskim objektima i na otvorenim prostorima za zabavu i rekreaciju (parkovi, plaže i sl);
– uvođenje bezličnih pakovanja cigareta (bez robnog znaka);
– bolja kontrola zabrane prodaje maloletnicima;
– bolja kontrola zabrane pušenja na javnim mestima;
– bolja kontrola zabrane oglašavanja duvanskih proizvoda i zabrane promocije i sponzorstava od strane duvanske industrije;
– bolje regulisanje direktnog i indirektnog reklamiranja na društvenim medijima i promocije na zabavnim i kulturnim manifestacijama;
– obezbeđenje savetovanja u svim domovima zdravlja i farmakoterapije za odvikavanje o trošku RFZO.
Izvоr infоrmаciја:
WHO report on the global tobacco epidemic, 2023 – Protect people from tobacco smoke. Dоstupnо nа: https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/372043/9789240077164-eng.pdf?sequence=1