VISOKE TEMPERATURE, NJIHOV UTICAJ NA ZDRAVLJE I KAKO SE ZAŠTITI?
Takođe su ugožene i osobe koje vežbaju ili rade na otvorenom zbog direktne izloženosti dejstvu sunčevih zraka, ali i svi oni koji rade u neadekvatno provetrenim i nedovoljno rashlađenim prostorijama.
TOPLOTNI TALAS je meteorološka pojava koju karakterišu povišene temperature atmosferskog vazduha sa vrednostima iznad 32°C u trajanju od 3 i više uzastopnih dana, a što je često propraćeno i povećanjem procenta relativne vlažnosti vazduha i smanjenjem brzine strujanja vazduha, koji dodatno opterećuju sistem termoregulacije organizma. |
PRIDRŽAVANJEM NEKIH OSNOVNIH SAVETA MOŽETE NA VREME SPREČITI NASTANAK ZDRAVSTVENIH TEGOBA UZROKOVANIH VRUĆINOM I VISOKIM TEMPERATURAMA:
SKLONITE SE SA SUNCA!
- Ne izlažite se vrućini ukoliko to nije neophodno i izbegavajte boravak na otvorenom u najtoplijem delu dana (10.00 – 17.00 č).
- Oni koji moraju da obavljaju fizičke poslove, preporučljivo je da to čine u toku najsvežijeg dela dana – u ranim jutarnjim časovima (od četiri do sedam ujutru)
- Izbegavajte vežbanje na otvorenom u toku najtoplijeg dela dana.
- Nosite laganu, široku odeću svetlih boja, od prirodnih materijala!
- Nosite šešir ili kapu sa širokim obodom.
- Nosite naočare za sunce sa odgovarajućim UV filterima.
- Rashladite telo povremenim tuširanjem ili kupanjem u mlakoj vodi.
- Redovno unosite tečnost – pre svega vodu.
- Supe, mlaki čajevi i sveži voćni sokovi su takođe dobar izvor tečnosti i energije u toplim letnjim danima.
- Uvek nosite vodu sa sobom kada boravite na otvorenom.
- Jedite češće, manje obroke.
- Obroci treba da budu lagani – izbegavajte prženu, zasoljenu, masnu hranu i hranu bogatu belančevinama.
- Uzimajte više sezonskog voća i povrća.
- Izbegavajte alkohol, gazirane napitke i napitke sa previše kofeina i šećera.
- Ukoliko imate neku od hroničnih bolesti i uzimate lekove, budite oprezni i proverite sa svojim lekarom uticaj toplote na delovanje lekova i moguće pogoršanje bolesti.
- Dom i radne prostorije adekvatno rashlađujte, tako da temperatura i prostorijama u kojima boravite ne prelazi 30⁰S u toku dana, odnosno 24⁰S u toku noći.
- Ukoliko nemate klima uređaj u svom domu ili na radnom mestu, u ranim jutarnjim satima otvorite sva vrata i prozore kako biste prostor adekvatno provetrili i rashladili, a zatim spustite roletne i zatvorite vrata i prozore na sunčanoj strani, kako bi u prostorije ulazilo što manje toplote.
- U toku noći držite prozore otvorenim.
- Mnogi električni uređaji dodatno oslobađaju toplotu i greju okolni vazduh – za vreme velikih vrućina isključite iz struje sve one uređaje koje ne koristite.
- Budite oprezni kada ulazite u vozilo koje je stajalo na suncu! Pre ulaska u vozilo obavezno otvorite sva vrata i gepek i sačekajte nekoliko minuta da se vozilo i površine koje dodirujete (volan i sva sedišta) ohlade.
- Trudite se da temperatura u vozilu bude prijatna ali ne i previše niska. Preporučljivo je da temperatura u vozilu bude nekoliko stepeni niža od spoljne
- DECU I KUĆNE LJUBIMCE NIKADA NEMOJTE OSTAVLJATI SAME U VOZILIMA, ČAK NI U HLADU!
- Naučite decu i starije osobe kako da se pravilno zaštite od vrućine i kontrolišite ih.
- Malu decu nemojte izvoditi napolje u najtoplije doba dana i nikako ih nemojte izlagati direktnom sunčevom zračenju!
- Ukoliko imate ljubimce ne zaboravite da i na njih vrućina veoma nepovoljno deluje! Obezbedite im dovoljno sveže vode, ne šetajte ih u najtoplije doba dana i nikako po vrelom betonu!
OBRATITE PAŽNJU NA POJAVU ZDRAVSTVENIH TEGOBA!
Ukoliko vi ili neko od vaših bližnjih oseti glavobolju, mučninu, vrtoglavicu, dobije nagon za povraćanjem, a boravite ili ste boravili na suncu duže vremena, potrebno je javiti se lekaru (ovo je naročito važno za mlađu decu, hronične bolesnike i starije osobe)!